Biegunka u cieląt i prosiąt – Jak niedrogo ograniczyć stosowanie antybiotyków?

http://bentawet.pl/

Czasem biegunki są spowodowane bakteriami, wirusami, kokcydiami. Najczęstsze jednak biegunka wywołana jest błędami w chowie np. po zakupie czy odsadzeniu: stres, zmiana żywienia, gorszy rodzaj paszy itp. Wtedy warto stosować jeden z preparatów grupy Bentawet.Środek na biegunki produkowany od 1988 r. za ścianą gabinetu weterynaryjnego. Zamówienia tel. 601-568-858 lub przez allegro.

– Czy można tanio i skutecznie zwalczać biegunki cały czas tym samym preparatem?
Kiedyś w małych gospodarstwach podawano przy biegunce różne domowe środki. Jednak jest to pracochłonne i często nieekonomiczne. Dziś w nowoczesnych ekologicznych gospodarstwach obserwujemy powrót do tanich, naturalnych metod, zwłaszcza, jeśli biegunki są na tle funkcjonalnym (ok. 80% u cieląt, 50% u prosiąt). Jest to spowodowane również uodparnianiem się mikroorganizmów na stosowane leki np. w zastrzykach. Przewidując taką tendencję w rolnictwie już w 1988 r. ś. p. profesor weterynarii dr hab. Zygmunt Dembiński z Poznania przeprowadził doświadczenia z zastosowaniem glinokrzemianów w regulacji pracy przewodu pokarmowego u zwierząt gospodarskich. Owocem tego są mieszanki mineralno-resorbujące:
Bentawet P dla TRZODY CHLEWNEJ: prosiąt, warchlaków, tuczników i macior,
Bentawet C dla PRZEŻUWACZY: cieląt i bydła dorosłego, kóz i owiec
oraz stosowany rzadziej Bentawet Z dla przeżuwaczy.
Od 1989 r. produkuje je polska firma w Pile przy ulicy Lutyckiej 61 – na początku pod egidą Instytutu Weterynarii w Puławach. Ministerstwo Rolnictwa dopuściło w tamtym czasie Bentawety na podstawie opinii kilku profesorów, którzy prowadzili badania sprawdzające. Wyniki były niezmiernie zachęcające, więc zarekomendowali Bentawety – opinie są zamieszczone na stronie internetowej www.bentawet.pl/opinienaukowe. Wyniki tych badań potwierdzone zostały w ponad ćwierćwiecznej praktyce – Bentawety stosują zarówno indywidualni gospodarze, jak i wielkie fermy w Polsce. Są chwalone przez hodowców za skuteczność, cenę i łatwość stosowania. Zamawiają je często lekarze weterynarii dostrzegając działanie wspomagające bentawetów nawet przy antybiotykoterapii w biegunkach zakaźnych.
Bentawety nie wymagają recepty, ani karencji, nie szkodzi też niewielkie przedawkowanie. Są to specjalnie dobrane mieszaniny odpowiednio przetworzonych różnych glinek montmorylonitowych, kory dębu i ziela tymianku – Bentawet C (op. 1 kg i 5 kg), a w Bentawecie P (op. 1 kg i 5 kg) dodatkowo z tlenkiem cynku. Bentawet Z (op. 100 g) to mieszanina kilku ziół przeciwbiegunkowych. Bentawety działają w jelitach jak opatrunek– wchłaniają nadmiar wody, toksyny bakteryjne i aminy toksyczne, kwasy, wymieniają jony, utrudniają zasiedlanie się bakterii powodujących biegunki oraz dostarczają niezbędnych mikroelementów. Spełniają wymogi najwyższych norm. Są niedrogie – Bentawety C i P kosztują tylko ok. 21 zł za kg.
Dawkowanie.
Bentawet C działa też skutecznie przy KWASICY u dorosłego bydła – na krowę o wadze 700 kg podaje się 700 gramów na dzień.
Cielęta: 50 do 100 gramów na dzień przez 1-2 tyg. Jeżeli podajemy Bentawet w prep. mlekozastępczym czy mleku, należy płyn kilka razy w czasie pojenia zamieszać, bo preparat osiada na dnie. Nie wolno poić cielęcia stawiając poidło na podłodze z zimnym mlekiem ze względu na budowę rynienki przełykowej.
Prosięta: wystarczy tylko 100 g Bentawetu P na tydzień. Biegunki funkcjonalne (te, które są najczęstsze) ustępują następnego dnia. Bentawety nie zawierają antybiotyków, czyli nie ma problemu z lekoopornością. Można je od razu stosować, jak tylko zaczyna się biegunka nawet w zwiększonej nieco dawce.
A jeśli już trzeba podać zastrzyk, to znacznie skracają okres dochodzenia do zdrowia, zmniejszając straty produkcyjne, bo zwierzę w czasie biegunki traci na wadze oraz może zarazić inne sztuki. Najbardziej ekonomiczne jest podawanie Bentawetów profilaktycznie (np. 25 kg na tonę paszy) w tych momentach, w których najczęściej biegunki występują np. po zakupie, po odsadzeniu, po zmianie paszy czy koncentratu lub jeżeli jakieś zwierzęta w pobliżu chorują.
Zamówienia tel. 601-568-858 lub 67-214-37-28 lub na bentawet@gmail.com
Koszt wysyłki kurierem za pobraniem – 20 zł.
Zamówienia od 10 kg – wysyłka gratis.