Właścicielka pieska rasy yorkshire terrier zadzwoniła (kontakt 601 568 858) z prośbą czy w tym samym dniu może umówić psa na strzyżenie i kąpiel. Mimo, że pani fryzjerka zwierząt (groomerka) miała niewiele czasu umówiła pieska na wieczór do salonu Chwila dla pupila- Piła, ul. Lutycka 61- www.lecznica.pila.pl
York był zapuszczony- wrócił zza granicy, gdzie jest niejeden profesjonalny salon psiej urody, ale z nich nie korzystał, więc pracy było więcej, ale efekt końcowy pozytywnie właścicielkę zaskoczył.
Kąpiel w salonie psiej piękności i suszenie (profesjonalna suszarka o regulowanej, dużej mocy) to krótki zabieg.
Obcięcie (przycięcie) pazurów to u nas standard zawierający się w cenie całej usługi pielęgnacji psa- a tu niespodzianka, o której nawet właścicielka nie wiedziała- nasz pupil ma tzw. piąte (czyli anatomicznie pierwsze) dodatkowe pazury w tylnych łapkach, które nieprzycinane bardzo mocno urosły. Na szczęście nie wbiły się w opuszki łap tylko zawinęły się z boku. Na miejscu był lekarz weterynarii, który fachowo obciął pazury, a po strzyżeniu poinformował właścicielkę o konieczności częstego ich przycinania (takie dodatkowe pazury trzeba było usunąć chirurgicznie jak piesek był młody, pozostawienie ich stwarza ryzyko oderwania w czasie biegania np. wśród gałęzi).
Staramy się, żeby pieski miały jak najmniej stresu. Nasze maszynki są bardzo ciche (Andis II). Podczas strzyżenia pozwalamy pieskowi odpocząć.
A oto efekt końcowy. Strzyżenie tak długo niestrzyżonego psa to wyzwanie, które wymagało cierpliwej pracy. Jak wróci do nas następnym razem efekt będzie jeszcze lepszy- właścicielka oświadczyła, że szybciej zgłosi psa na strzyżenie jak będzie w Pile, a czesać będzie go codziennie. Już umówiła drugiego yorka na strzyżenie i kąpiel. Zapraszamy- tel. do rejestracji 609-752-632 do salonu przy Centrum Zdrowia i Urody Zwierząt MATUSZEWSCY Piła ul. Lutycka 61.

Małe co nie co o psach rasy Yorskshire terrier:
W początkach pieski tej rasy (XIX wiek) ważyły ok. 8 kg i zwyciężały w konkursach polowań na szczury. Zostały przecież stworzone głównie po to, żeby pilnować przed gryzoniami gospodarstwa rolne czy różne zakłady i młyny.
Ponieważ pieski te miał piękny długi włos zaczęły „wchodzić na salony”. Ich waga zaczęła się zmniejszać do obecnie uznawanej: maksymalnie 3,2 kg. Nie ma yorków miniaturowych. Pieski bardzo małe to efekt chowy przez osoby nieuprawnione przez co psy te o wiele częściej chorują i szybciej umierają. Zanikła zupełnie jego funkcja jako psa polującego, choć instynkt psa do polowań pozostał i przejawia się nieraz w tym, że pieski te rządzą swoimi właścicielami, co pozornie wydaje się psią miłością.
Obecnie terier ten w klasyfikacji FCI znajduje się w grupie trzeciej, w sekcji terierów miniaturowych.
Pielęgnacja yorkshiere terriera:
Yorki mają sierść o strukturze ludzkiego włosa, która cały czas rośnie, stąd koniecznie trzeba je regularne strzyc. Trzeba je też codziennie czesać, ponieważ w innym przypadku mogą tworzyć się kołtuny – do rozczesywania najlepiej używać odpowiednich preparatów.
(tu wklej proszę jeszcze raz 1 zdjęcie, ale zrób może zbliżenie na kołtuny- początek pielęgnacji…)
Pieski te mają włosy podobne swoją strukturą do włosów ludzkich, nie mają też podszerstka, więc w zimne dni podobnie jak my powinny nosić ubranka. Dla psów większości pozostałych ras kąpiele są niewskazane. Jednak yorki kąpiemy regularnie, ponieważ w innym przypadku sierść robi się tłusta, a skóra staje się podrażniona co bywa przyczyną zapaleń skóry.
Zdrowie psów rasy yorkshire terrier.
Zęby mleczne, głw. górne kły trzeba dość często usuwać u piesków w wieku do pół roku, bo kły stałe wyrastają obok i nie wypychają zębów mlecznych. U yorków najszybciej ze wszystkich psów odkłada się kamień nazębny – należy temu zapobiegać (codzienne szczotkowanie i codziennie podawane gryzaki) bądź regularnie usuwać karmień w gabinecie weterynaryjnym (zabieg taki to niewielki koszt- umówić się na zabieg usunięcia kamienia nazębnego Piła/Jastrowie można pod tel. 601-568-858). U yorków częściej niż zwykle występują zapalenia dróg oddechowych, problemy ze stawami kolanowymi i cukrzyca. PORÓD i okres po porodzie to też trudne momenty w życiu suczek tej rasy- wiele porodów kończy się cesarskim cięciem, a gry wystąpi tężyczka poporodowa lekarz weterynarii musi podać dożylnie bardzo dużą dawkę wapnia (calcium), dlatego w czasie ciąży warto temu zapobiegać podając suce karmę dla szczeniąt (junior lub puppy) i dodatkowo preparaty z wapniem.