Co zrobić po adopcji psa lub kota?

Udać się do lekarza weterynarii. Zapraszam do mojego Gabinetu Weterynaryjnego w Pile – lek. wet. Jarosław Matuszewski, aby zrobić zwierzakowi badania podstawowe- osłuchiwanie, omacywanie, ocena wzrokowa stanu zdrowia pupila, w razie konieczności po uzgodnieniu z właścicielem można dodatkowo zrobić badanie krwi i moczu czy USG. Mimo tego, że zwierzęta mają w schronisku bardzo dobrą opiekę i wydawane są zdrowe, warto zrobić badania, zanim któreś z nich weźmie się do swojego domu. Nasza weterynaria w Pile jest czynna w dni powszednie – 8.30-12.00 i 16.00-18.30  i w soboty 10.00-14.00.

Adoptowanego psa można zwrócić do schroniska, ale lepiej dać mu kilkanaście dni czasu na zaaklimatyzowanie w nowym miejscu, czyli w naszym domu. Wcześniej żył wśród innych zwierząt w kojcu w schronisku, więc będzie zestresowany w miejscu, w którym zamiast psów są ludzie. My w stresie też czasem robimy rzeczy, których normalnie byśmy nie zrobili, więc jak pies kogoś ze strachu ugryzie nie skazujmy go od razu na powrót do schroniska. Niech pierwsze 2 tygodnie po adopcji będą dla psa okresem spokojnej adaptacji. Pamiętajmy, że psy i koty nie lubią ostrych dźwięków i nagłych ruchów oraz ciągnięcia za ogon. Jeśli jest sytuacja ostateczna i ktoś z Was myśli o porzuceniu psa proszę pamiętać, że można go legalnie oddać do schroniska.

A jeżeli nowy pupil zachoruje w nocy lub w dzień wolny, nie trzeba czekać aż do otwarcia lecznicy. W gabinecie weterynaryjnym Jarosław Matuszewski w Pile mamy całodobowy dyżur telefoniczny pod tel. 601-568-858- wystarczy zadzwonić pod ten nr i poprosić, żeby lekarz wet. dojechał do gabinetu. Dzwoniąc pod ten numer, najpierw można spytać, czy schorzenie jest na tyle poważne, że trzeba wzywać lekarza weterynarii (świadczymy także wizyty domowe), czy można poczekać. Np. pies po adopcji często ma biegunkę z powodu zmiany diety i stresu.