Terapia behawioralna.

Pracownica lecznicy zwierząt w Pile, pani mgr inż. Daria Derezińska, która jest m. in. szkoleniowcem psów, obecnie odwiedza pieska w domu i uczy go, a przede wszystkim jego właścicieli, jak wychowywać pupila, żeby nie był tak dominujący. Celem procesu wychowawczego jest sprowadzenie psa do roli niższego w hierarchii członka stada (rodziny). Dominująca pozycja psa w domu wywołuje u niego dużą nerwowość, co w konsekwencji może prowadzić do problemów żołądkowo – jelitowych i nie tylko.
Dziś właściciele uporządkowali zasady w domu, czyli np.

1. To właściciel wyznacza czas i długość posiłków – pies nie może już tego wymuszać.
2. Właściciel zaczyna i kończy zabawę, pies już nie inicjuje zabawy.
3. Pies nie ma dostępu do całego mieszkania, np. nie może już wchodzić z właścicielką do łazienki.
4. Kiedy właścicielka ma ochotę pobyć sama i np. zamyka się w pokoju, pies musi radzić sobie sam, a nie skrobać do drzwi. Do tego pies jest przyzwyczajany stopniowo np. poprzez zastosowanie płotka.

Te kilka przykładowych zasad i wiele innych MUSZĄ BYĆ WDRAŻANE JEDNOCZEŚNIE.

Tylko wtedy nowe reguły będą dla psa zrozumiałe i nie będzie się tak bardzo buntował. Część zasad dotychczas obowiązujących w domu pinczerka zachowano, ponieważ były one prawidłowe, większość jednak jest zmieniana. Aktualnie właścicielka ma lepszy kontakt z psem i nie pozwala mu sobą dyrygować. Ostatnio wykonywane były ćwiczenia mające na celu wyeliminowanie niepotrzebnego szczekania, gdy np. dzwoni domofon. Chodzi o to, żeby to właściciele przejęli kontrolę nad zachowaniami psa. Będzie to proces długotrwały (kilka miesięcy), ponieważ rozpoczął się dopiero kiedy piesek miał 2 lata. O wiele szybciej i łatwiej szkoleniu ulegają psy, które nie zdążyły jeszcze nabrać złych nawyków, a więc między 6 a 12 miesiącem życia. Wcześniej trzeba wprowadzać elementy szkolenia poprzez zabawę.

Zasady, które mają obowiązywać w relacjach właściciel – zwierzę trzeba wprowadzać od szczeniaka, już od pierwszego dnia pobytu zwierzęcia w naszym domu. Nasz gabinet weterynaryjny oferuje usługi w dziedzinie psychologii psów i kotów. Udzielamy profesjonalnych porad behawiorystycznych. Łączymy wychowanie zwierząt z odpowiednio dobranym leczeniem i żywieniem.