Dalsze wychowanie. Komenda: zostań.

Komenda „zostań” będzie inaczej wymawiana niż: „siad”, „leżeć”, „przy nodze”, które podawaliśmy krótko, silnie i zdecydowanie. „Zostań” wypowiadamy wolniej i bardziej „śpiewnie”.

Każ psu usiąść obok siebie. Prawą ręką trzymaj wewnętrzną stronę dłoni tuż przed jego pyskiem. Unikaj gwałtownego ruchu ręki, aby nie przestraszyć psa. Twoje ruchy powinny być spokojne i płynne. Dłoń zostaje cały czas przed pyskiem psa. Powiedz spokojnie „zooostań”, odsuwając się jednocześnie i stając przed psem. Lewą ręką trzymaj smycz na wypadek, gdyby pies nie chciał zostać. Jeśli wstanie, skarć go mówiąc „pfuj, siad, zostań” i odprowadź na miejsce.

Na początek cel ćwiczenia zostanie osiągnięty jeśli szczenię zostanie na miejscu przez 5-10 sekund. Tyle czasu trzeba, aby oddalić się od psa, zatrzymać się przed nim na chwilę i wrócić. Jeśli pies reaguje prawidłowo, zasługuje na pochwałę.

Stopniowo wydłużaj czas pozostawania psa na miejscu. Jeśli zostaje dłużej bez stosowania przymusu z Twojej strony, można zacząć oddalać się od psa coraz bardziej. W dalszym ciągu trzymaj dłoń wyciągniętą w stronę psa. W ten sposób młody pies nauczy się, że gest oraz komenda znaczą to samo. Nie staraj się nauczyć psa szybko. Daj mu czas na gruntowną naukę. Chwal go za każdy postęp, nawet jeśli jest bardzo mały.