Kastracja psów i kotów

Kastracja polega na chirurgicznym usunięciu jąder, w których m.in.  jest produkowany męski hormon – testosteron. Brak produkcji w organizmie testosteronu zapobiega chęci ucieczek, łagodzi temperament, eliminuje zachowania agresywne, ogranicza potrzebę znaczenia terytorium moczem (u kocurów jest to najczęstszy powód kastracji, która w tym przypadku jest małym zabiegiem pod narkozą bez konieczności zakładania szwów). Aby osiągnąć jak najlepsze spodziewane efekty należy zabieg przeprowadzić u psów/kotów w wieku poniżej 1,5 roku, choć starsze też się kastruje.

Czasami przeprowadzenie kastracji może być wskazaniem lekarskim. Dotyczy to osobników młodych, u których jądra nie zstąpiły do moszny, pozostały w jamie brzusznej lub uwięzły w kanale pachwinowym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w jądrze znajdującym się w jamie brzusznej wystąpią zmiany nowotworowe.
U psów seniorów wskazaniem zdrowotnym do przeprowadzenia kastracji jest łagodny przerost prostaty, nowotwory jąder, gruczolaki okołoodbytowe, dermatozy hormonozależne (zapalenia skóry) i inne schorzenia endokrynologiczne.