Szczepienie królików

Do najbardziej niebezpiecznych chorób, na które narażone są zarówno króliki hodowlane, jak i domowe należą pomór królików (krwotoczne zapalenie płuc i oskrzeli – bronchopneumonia) oraz myxomotoza.

W celu zabezpieczenia królików przed tymi chorobami weterynarze w Polsce zazwyczaj stosują szczepionki Cunivac i Myxovac. Pierwsze szczenienie można aplikować w 4 tygodniu życia zwierzęcia, a następnie po upływie 2 do 3 tygodni podać drugą (ewentualnie powtórzyć podanie szczepionki Cunivac). Odporność na pomór utrzymuje się przez 9 miesięcy, zaś na myxomatozę jedynie pół roku, szczepienia należy więc powtarzać regularnie, nawet u samic do 15 tygodnia ciąży. Obecnie najczęściej stosowaną szczepionką jest lek przeciwko obu chorobom Pestorin Mormyx.

Obie choroby są bardzo niebezpieczne. Chociaż nie istnieje zagrożenie zarażenia człowieka od królika, schorzenia te zwalczane są z urzędu i cierpiące sztuki, a nawet zwierzęta potencjalnie zarażone należy niestety zabić, w celu likwidacji źródła zakażenia.

Pomimo znacznie mniejszego ryzyka zakażenia szczepieniom należy poddawać również króliki trzymane w mieszkaniach. Choroba domowych pupili często miewa przebieg nietypowy.

Cennik szczepień podstawowych w naszych lecznicach zwierząt w Pile i Jastrowiu dostępny jest na stronie internetowej. W razie pojawienia się jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o telefoniczny kontakt z weterynarzem.

Prowadzimy także pogotowie weterynaryjne 24h. W razie jakichkolwiek problemów ze swoim pupilem prosimy o natychmiastowy kontakt z naszymi weterynarzami.