Żywienie i ruch

Dobre żywienie i właściwa ilość ruchu to czynniki, które zapewnią zdrowie Twojemu psu. Podawaj szczenięciu pierwszorzędną karmę opartą na białku zwierzęcym, taką jak np. Eukanuba Puppy lub Eukanuba Junior, Royal Canin Puppy lub Junior. Inwestycja w droższe karmy, zwłaszcza w pierwszym okresie życia zwierzęcia będzie owocowała teraz, ale i w późniejszym okresie jego życia. Aby uchronić psa przed problemami stawów większe psy, które w okresie dorosłości osiągną wagę powyżej 25 kg warto stosować karmy z dopiskiem LARGE DOG (w przypadku dużych psów) lub GIANT (dla psów olbrzymich, jak np. dog niemiecki czy rotwailer). W takich karmach zawartych jest więcej składników poprawiających rozwój stawów i kości, zaś mniej zwiększających masę szczeniaka, dzięki czemu słabo wykształcony jeszcze szkielet szczeniaka nie jest narażony na zbyt duże przeciążenia i w konsekwencji deformacje kości i stawów.

Zdrowe szczenięta są swawolne, pełne energii i bardzo ruchliwe. Zapotrzebowanie na ruch zależy też od rasy. Psy myśliwskie, takie jak np.: pointery czy retrievery od pokoleń są selekcjonowane w hodowli tak, by mogły spędzić w polu lub lesie nawet 12 godzin. Brak odpowiedniej ilości ruchu sprawia, że są nieszczęśliwe i w nie najlepszej kondycji. Dal takich psów, zwłaszcza dorosłych warto szukać karm z dopiskiem ACTIV.

Czas, który poświęcasz na pracę, zabawę czy obcowanie ze swoim pupilem, jest niezbędny dla wytworzenia szczególnej więzi między wami.

Twój weterynarz udzieli Ci stosownej porady w tej dziedzinie. W naszej lecznicy zwierząt dostępna jest usługa PORADA BEHAWIORYSTYCZNA, w czasie której możecie Państwo zdobyć wiele informacji z zakresu zdrowia i wychowania zwierzęcia. Obecnie dostępnych jest również wiele książek, w których dobrze opisano poszczególne rasy psów. Podczas lektury dowiesz się więcej o indywidualnym zapotrzebowaniu Twojego szczenięcia na aktywność. Ruch to chodzenie luzem, bieganie, pływanie, aportowanie, zabawa w przeciąganie liny, patyka, szmaty itp. Każdy pies wymaga codziennej porcji ruchu, a krótki spacer jest elementem niezbędnym.