Pigułki i płyny.

Ponieważ większość właścicieli psów będzie zmuszona wcześniej lub później podać leki swoim pupilom, poniżej zebraliśmy kilka praktycznych porad. Dowiesz się jak zaaplikować psu pigułkę, jak zabandażować skaleczoną łapę, jak wpuścić krople do podrażnionego ucha. Wiedza ta przyda się, kiedy pies będzie zmuszony skorzystać z Twojej pomocy.

Nie należy mieszać leków z karmą. Pies może być zbyt chory, aby zjeść swoją porcję. Może również zauważyć, że coś „się nie zgadza” i zwrócić zjedzoną karmę. Niektóre wyjątkowo sprytne psy potrafią zjeść całą miskę pożywienia i na dnie zostawić nietkniętą pigułkę. Dla Ciebie i Twojego psa najprostsze będzie następujące postępowanie. Zanim podasz lek, poćwicz z małymi, okrągłymi sucharkami przeznaczonymi dla psów. Na początek daj swojemu pupilowi kilka sucharków, aby poczuł ich smak. Następnie podaj mu sucharek tak, jakby był pigułką: jedną ręką obejmij pysk psa od góry i odchyl jego głowę nieco do góry. Twoja dłoń obejmuje kufę, palcami nasuń wargi psa na jego górne zęby. Pigułkę trzymaj kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki, środkowym palcem uciskaj żuchwę tak, aby pies otworzył pysk.

Połóż pigułkę na języku psa, dość głęboko. Zamknij psu pysk i pogłaszcz go kilkakrotnie od góry do dołu (głowa podniesiona) po podgardlu, aż przełknie.

Postępuj łagodnie, przemawiając jednocześnie do szczenięcia uspokajająco. Smakołyk i pochwała po zakończonej „operacji” przekonają Twego pieska, że zabieg nie był zbyt nieprzyjemny!!! W przyszłości okaże się, że nie na darmo poświęcaliśmy temu ćwiczeniu czas i wysiłek.

Przy podawaniu leków w płynie, pysk psa powinien być zamknięty, a głowa odchylona do tyłu. Odciągamy kącik warg i podajemy psu lek (np.: posługując się strzykawką). Można zaraz potem pomasować szyję w dół stymulując odruch połykania.

Przy podawaniu kropli lub maści do oczu należy bardzo uważać, by aplikatorem nie uszkodzić oka.