Pogotowie weterynaryjne

Jeżeli Twój zwierzak źle się czuje, niepokoi Ciebie jego kondycja, a nie chcesz lub nie możesz podróżować z nim autem, skorzystaj z usług pogotowia weterynaryjnego w Pile. Świadczymy całodobową pomoc weterynaryjną w nagłych przypadkach. Weterynarz 24 h zajmuje się podawaniem leków przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych, zmienianiem wenflonów i opatrunków, a także uspokajaniem zwierząt.

Najczęstsze przyczyny wezwań pogotowia dla zwierząt

Zatrucia pokarmowe

Większość zwierząt nie jest zbyt wybredna pod kątem kulinariów. Wiele z nich potrafi zjeść wszystko i wszędzie. Niestety wiąże się to z możliwością zatrucia. Najbardziej charakterystyczne objawy zatrucia pokarmowego to biegunka i wymioty. Leczenie zatruć ma charakter objawowy – podajemy leki przeciwwymiotne i przeciwbiegunkowe. Nieleczone zatrucie może prowadzić do odwodnienia, a w konsekwencji nawet do śmierci. Zatrucia dotyczą zwierząt hodowlanych, towarzyszących i egzotycznych.

Komplikacje w trakcie porodu

Komplikacje okołoporodowe zdarzają się nawet najzdrowszym sukom, kotkom czy klaczom. Najczęstszą przyczyną komplikacji jest nieprawidłowe ułożenie płodu. Pozostałe to atonia, czyli brak zdolności macicy do skurczy. Objawy ciężkiego porodu to:

  • skurcze trwające dwie godziny, których następstwem nie jest poród,
  • długa przerwa między urodzeniem kolejnych potomków (przynajmniej godzina przerwy),
  • nadmierna utrata krwi,
  • brunatna wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu,
  • „poddanie się” ciężarnej.

Apatia i osłabienie

Apatia i osłabienie zazwyczaj zwiastuje chorobę, szczególnie u Pacjentów pediatrycznych i geriatrycznych. Takie zachowanie, połączone z brakiem apetytu lub zaburzeniami rytmu serca, wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii. Może chodzić o choroby serca, wątroby lub nerek. Może wskazywać to również na osłabienie związane z niedoborem związków odżywczych lub witamin. Takie objawy leczymy podając kroplówkę i monitorując stan Pacjenta. W razie potrzeby przewozimy zwierzę do siedziby weterynarza w Jastrowiu lub Pile.

Urazy mechaniczne

Urazy mechaniczne mogą mieć źródła w nadmiernym przeciążeniu, potrąceniu przez samochód, upadku z wysokości, bójce międzygatunkowej lub co gorsza – w pobiciu przez człowieka. Urazy ortopedyczne nie należą do rzadkości, najczęściej dotyczą kończyn. Zaliczamy do nich zwichnięcia, złamania, naderwania więzadeł i mięśni oraz stłuczenia. Zazwyczaj towarzyszy im duży ból i szok. W takiej sytuacji podajemy leki przeciwbólowe, czasami uspokajające oraz dokonujemy oględzin. Jeżeli sytuacja tego wymaga, przewozimy zwierzaka do naszej siedziby i nastawiamy kość lub operujemy.

Lęk przed weterynarzem

Lęk przed weterynarzem jest zjawiskiem powszechnym. Mnogość zapachów ludzkich i zwierzęcych przysparza o zawrót głowy. Z takim lękiem nie zawsze można sobie poradzić. Jeżeli pies lub kot wypróżnia się na widok gabinetu, zaczyna dyszeć i pojawiają się zaburzenia funkcji serca, lepiej zrezygnować z wizyty i zamówić wizytę domową. Zwierzę w środowisku domowym poczuje się bezpiecznie – pozwoli się zbadać i leczyć.

Weterynarz 24 h – dlaczego my?

  • Do Pacjentów dojeżdżamy najszybciej, jak to możliwe
  • Dysponujemy przenośnym ambulatorium pozwalającym na wykonanie podstawowych badań
  • Dobrze zaopatrzona apteczka to sposób na pomoc doraźną